Dlaczego niektórzy muszą sobie wszystkiego odmawiać?

Czy Ty również masz wrażenie, że czasem musisz sobie odmawiać wszystkiego? Może nie dosłownie ale są takie rzeczy, których nie możesz kupić, zrobić bo (i tu podajesz swoje konsekwencje czynu). Również tak mam i powiem Ci, że to nic fajnego. Życie z ciągle naciągniętym hamulcem ręcznym nie należy to miłych. Skupmy się jednak na realiach. Są takie momenty, kiedy niestety nie ma wyjścia i z pewnych rzeczy musimy zrezygnować.

WYŻSZY CEL PONAD WSZYSTKO
Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mamy to szczęście, że życie układa się w 100% po naszej myśli. Często musimy iść na pewne ustępstwa mając na uwadze nasz nadrzędny cel. Takim celem może być na przykład nasze wesele.
Niejedna z nas przechodziła przez to i wielokrotnie powtarzałaś sobie pewnie: „Do wesela muszę koniecznie schudnąć minimum 5-10 kg” albo „Od dziś nie jem żadnego pieczywa, serniczków bo nie wyglądam zbyt dobrze” (w tym miejscu z pewnością dodałaś od siebie kilka wulgarnych słów, których pozwolę sobie nie cytować :). Sprawa wygląda następująco, każda akcja wywołuje reakcję a każdy czyn niesie za sobą konsekwencje.

Chodzi o to, że konieczne jest pewne poświęcenie aby zrealizować swój zamierzony cel dlatego musisz wprowadzić zmianę by finalnie cieszyć się ze swojego sukcesu. Chociaż będziesz się bronić rękami i nogami to wiedz, że i tak więcej energii stracisz na mówienie o tym i użalanie się nad sobą niż na przejściu na kolejny etap. Jeżeli założyłaś sobie, że masz cel do realizacji (i jest on rzecz jasna realny, mierzalny, zdefiniowany w czasie, nastawiony na sukces) to krok po kroku dąż do niego. Realizuj poszczególne wyznaczone mniejsze cele i zadania w tym zakresie. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo ale warto wówczas mieć w kimś wsparcie by przejść przez to wszystko dużo sprawniej.

Musisz być również gotowa na to, że ustalając sobie cel będziesz postępować zgodnie z ustalonym przez Ciebie schematem. Krok po kroku odhaczaj wykonane zadania, przechodź z punktu A do punktu Z nie pomijając żadnego pomiędzy. Dodatkowo pamiętaj aby nagradzać się za sukcesy. Wiesz po co to robisz i z wizją przed oczami łatwiej będzie się wewnętrznie zmotywować do kolejnych działań.

„…NIE JEDZ TEGO BO PÓJDZIE CI W BOCZKI”
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach jesteśmy torpedowani informacjami o tym, co możemy a co nie możemy. Ktoś nam mówi co jest lepsze dla nas a co gorsze. Inni próbują kreować naszą rzeczywistość a my jak zahipnotyzowani idziemy w tym kierunku, czy warto? Zastanawiałaś się kiedyś nad tym dlaczego podjęłaś taką a nie inną decyzję np. kupując daną bluzkę? Czy jesteś pewna, że to Ty zdecydowałaś, że chcesz ją mieć? Nie mamy czasem świadomości ale to wszystko wokół nas bezpośrednio wpływa na nasze procesy decyzyjne. Podam tu tylko kilka przykładów:

  1. Jedziesz autobusem i widzisz billboardy z kobietami w określonych ubraniach i fryzurach.
  2. Reklamy sklepów w trakcie słuchania piosenki na YouTubie.
  3. Maile z newsletterami i sugestią w tytule co powinnaś mieć w swojej szafie jako must have.
  4. Reklama w telewizji i margaryna, która cudownie obniży Twój cholesterol.

Po takiej dawce informacji nie dziwne, że nasze decyzje zakupowe są takie a nie inne bo nie chcemy być przecież przeciętni i nie lubiani przez resztę społeczeństwa. Tylko ja mam czasem takie wrażenie, że ulicami chodzą klony, każdy jest do siebie tak podobny, że wygląda niczym manekin zdjęty z witryny sklepowej. A gdzie tu nasza unikalność i swój indywidualny styl wykreowany na potrzebę swojej osoby patrząc przez pryzmat jej potrzeb i cech indywidualnych koniecznych do podkreślenia (ewentualnie kamuflażu).

WALKA Z WŁASNYM EGO
Wiele razy to my same dokładamy sobie w określony, źle traktując siebie. Twój wewnętrzny krytyk komplikuje Twoje życie i siłą rzeczy nie zawsze jesteś z siebie zadowolona. Osobiście nie znam kogoś kto w 100% byłby z siebie zadowolony ale może warto zaakceptować siebie taką jaka jesteś? Jeżeli coś Ci nie odpowiada to to prostu zmień to. Wyznacz sobie cel prowadzący do zmiany i działaj. Jak wewnętrznie zmotywujesz się odpowiednio to Twoje ego nie będzie miało nic do powiedzenia. Przecież nie lubisz jak ktoś coś każe Ci robić albo ocenia Cię źle, prawda?

TŁUMACZENIE „BO TAK TRZEBA”
Miej swoje zdanie w każdej kwestii, nie masz zdania – zorientuj się w danym temacie i spróbuj siebie wyrazić. Wiele razy widziałam u kobiet pewne zachowanie, które nie do końca mi się podobało. Postępowały w określony
sposób same nie widząc dlaczego, i co nimi kierowało. Same nie wiedziały dlaczego tak robią ale robiły to pomimo tego, że nie znały odpowiedzi na to pytanie a jedyna ich odpowiedź brzmiała „bo tak trzeba”. Jeżeli postępujesz w określony sposób to wiedz przynajmniej dlaczego to robisz a nie, że ktoś Ci kiedyś powiedział i wpoił w Ciebie pewne zachowanie a Ty teraz kopiujesz je bezmyślnie. Zastanów się, gdzie jest tu Twoje własne JA, czy podejmujesz swoje własne decyzje czy to ktoś Tobą kieruje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *