Jak łatwo i trwale pozbyć się słomianego zapału

słomiany zapał słomianego zapału

Zaczynasz coś i znowu nie kończysz? Skąd my to znamy, to codzienność wielu osób. Wiesz z czego to wynika? Czy słomianego zapału można się pozbyć?

Priorytety i jeszcze raz priorytety
Będę to powtarzać do znudzenia, że bez ustalonych priorytetów trudno będzie zrealizować swoje plany. Bez nich nie wiesz co masz zrobić, kiedy i ile jeszcze pozostało do końca realizacji Twojego planu. Zatem zanim zaczniesz cokolwiek robić ustal swój plan, który będzie początkiem realizacji Twoich celów. Słomianego zapału można się pozbyć a przynajmniej zminimalizować jego negatywne skutki wprowadzając właśnie priorytety.

Ustal zatem co w związku z realizowanym planem masz zamiar robić, rozpisz to na mniejsze cele i ustal ich realizację w czasie. Ten szkielet pozwoli Ci uniknąć słomianego zapału i będziesz stale kontrolować sytuację by nie rzucić tego wszystkiego w kąt a dążyć do sukcesu. Pamiętaj aby nie robić wszystkiego naraz bo jednego dnia wszystkiego nie zrobisz. Unikniesz słomianego zapału gdy będziesz realizować swój plan punkt po punkcie. Odciąż się rozkładając plan na mniejsze cele. Jeżeli czegoś nie wykonasz w danym dniu to przełóż to na inny (jeżeli tego wymaga sytuacja i pozwala na to rzecz jasna). Myślę, że Twoja skuteczność znacznie wzrośnie a samoocena podskoczy o parę oczek wyżej 🙂 Spróbuj, a nie pożałujesz.

Monitoruj efekty
To bardzo ważny element by stale monitorować swoje działania. Czasem przecież może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu nie wykonasz jakiegoś zadania i zmuszona będziesz aby go przełożyć na inny dzień. Ustalony pierwotnie plan zmieni się ale nie jest to dramat. Nie irytuj się tylko zmodyfikuj go pod nieoczekiwaną sytuację i tyle, kontynuuj go z powrotem następnego dnia. Sprawdzaj jak Ci poszło zawsze po siedmiu dniach, co udało Ci się zrealizować i ile odhaczonych zadań jest w Twoim kalendarzu czy plannerze. Nie ważne, że zmuszona byłaś na przełożenie wielu zadań za każdym razem pamiętaj by w odpowiedni sposób nagradzać się. To da Ci kopa do dalszych działań i zmotywuje do dalszej ciężkiej pracy. Nikt nie mówi, że będzie łatwo ale może być przyjemniej. Zatem nie dokładaj sobie oceniając siebie negatywnie tylko rób tak by być z siebie zadowoloną.

6 thoughts on “Jak łatwo i trwale pozbyć się słomianego zapału”

  1. Dużo piszesz o planowaniu, może faktycznie powinnam się trochę z tym ogarnąć. Od jakiegoś czasu odkładam na później zapisanie się na lekcje angielskiego i dziś muszę to zmienić!

    1. Też zauważyłam, że tematy może i różne ale szkielet, na którym bazuje to planowanie, organizowanie, priorytety, cele itp. Dla własnego rozwoju osobistego to dość istotne i wszędzie te informacje przemycam bo chcę by każdy wiedział jak to jest ważne. Jeżeli się pogubił to pomogę się odnaleźć. Trzeba przy tym pamiętać, żeby od siebie wymagać sporo i pracować nad sobą bo jak się otrzyma gotowe danie na tacy to co mi po tym…jak się człowiek wysili i sam dojdzie do pewnych wniosków to wtedy jest sukces 🙂 Małymi krokami do celu 🙂 Zacznij działać, podoba mi się stwierdzenie: „Muzę to zmienić”. Super! Jesteś na dobrej drodze!

  2. Zgadzam się z tym, że zrobienie planu bardzo pomaga. Fajnie też caly czas pamiętać dlaczego coś robimy, dlaczego chcemy osiągnąć ten konkretny cel. Taka wizja celu i wyobrażenie sobie tego, jak się będziemy czuć po osiągnięciu celu pozwala nam nieco okiełznać słomiany zapał i zrealizować plan do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *