GDYBYM MOGŁA WYBRAĆ INNE STUDIA

wybrać inne studia

Jak wyglądałoby moje życie gdybym zdecydowała się wybrać inne studia? Czy kariera zawodowa i cały szereg innych zdarzeń wyglądałyby tak samo?

 

Przyznam, że początki świadomych i dojrzałych decyzji nie były zbyt łatwe. Nie byłam pewna czy wybieram właściwy kierunek, w którym chcę podążać. Życie natomiast polega na podejmowaniu decyzji zatem niezależnie od tego jakby to było dla mnie trudne musiałam na coś się zdecydować. Inne studia? Ale po co…

Gdybym mogła wybrać inne studia wybrałabym te związane z moimi zainteresowaniami. Nie wiem natomiast czy związałabym się zawodowo z firmami, z którymi byłam związana później w przeszłości. Moją wielką pasją była geografia i bardzo chciałam właśnie iść w tym kierunku natomiast wyjazd do innego województwa i osiedlenie się tam spowodowało, że zdecydowałam się na zarządzanie. Teraz pewnie podjęłabym inną decyzję ale mówię to z perspektywy wielu lat studiowania na różnych uczelniach. Wiem jak trudna jest droga na samym początku, gdy po pierwsze trzeba wybrać kierunek studiów, potem kolejnych i kolejnych. Jedno jest pewne, że straconych lat nikt nam nie odda. Chociaż czy nazwałabym je straconymi? Nie 🙂

Czasem trzeba zaufać swojej intuicji i zdecydować się na coś bo to jest dojrzałe podejście do życia. Stałe podnoszenie swoich kompetencji powinno być wpisane w nasz kod DNA. Gdybym mogła wybrać inne studia mogłabym się zdecydować na przykład na takie, które w przyszłości dałyby możliwość dobrej pracy i zarobków. Niemniej jednak w czasach kiedy decydowałam się na szkołę wyższą nie miałam konkretnych kompetencji pozwalających mi złożyć papiery na takiej uczelni.

Reasumując, najlepiej iść za głosem serca ale i rozumu, zaufać intuicji i zdecydować się na jakiś kierunek bo pozostanie w miejscu nie pomoże a wręcz przeszkodzi. Stojąc w miejscu nadal zastanawiasz się nad swoją przyszłością i zamiast kończyć kolejne semestry na uczelni czas leci a Ty nie podjęłaś decyzji. Jaki z tego wniosek? Bądź zdecydowana i dojrzała w swoich wyborach. Bierz odpowiedzialność za swoje decyzje i nie zrzucaj odpowiedzialności na innych.

[newseller]

6 thoughts on “GDYBYM MOGŁA WYBRAĆ INNE STUDIA”

  1. Tak! Ja staram się zawsze analizować wszystkie za i przeciw zanim podejmę konkretną decyzję. No i mam świadomość, że to moje zycie i ja bede ponosiła konsekwencje wyborów, takze w żadnym wypadku nie zrzucam odpowiedzialności na innych.
    Pozdrawiam!

  2. Ja jakbym miała ten mózg co teraz to od razu wybrałabym technikum zawodowe. A tak zmarnowałam kilka lat na liceum, studia żeby później i tak zrobić policealna szkole z tego co chciałam. Trochę zal mi tych lat, ale cóż czasu już nie cofne.

  3. Na razie w moim życiu nie było decyzji, której bym żałowała. Może nie zawsze jest idealnie, lecz uważam że dam radę tu gdzie jestem. Zmiana pracy – też nerwy i stres ogromy, ale potrzeba niekiedy ryzyka aby móc zrobić krok do przodu. Czasem potrzebne jest zaparcie i mimo przeszkód – dążenie do celu – wbrew wszystkiemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *